Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna - Niesulów

Ścieżka przyrodnicza Niesulów jest najkrótszą ścieżką znajdującą się na terenie Nadleśnictwa Gidle. Mieści się ona koło siedziby Nadleśnictwa Gidle.

Ścieżka została wytyczona na niewielkim, leśnym obszarze w leśnictwie Niesulów. Trasa ścieżki ma kształt pętli o długości 2 km. Prowadzi widocznymi w terenie drogami leśnymi, przez co jest łatwo dostępna dla pieszych i rowerzystów.

Na ścieżce zlokalizowanych jest 12 przystanków, zaopatrzonych w tablice informacyjne i rozsianych w mozaice drzewostanów sosnowych w różnym wieku.

Na jej trasie można poznać:
- Opis naszego Nadleśnictwa i leśny Savoir-vivre
- Dowiedzieć się co nie co o mrówkach
- Poznać warstwową budowę lasu
- Dowiedzieć się jakie funkcje pełni las
- Gospodarkę łowiecką
- Funkcje drewna
- Ochronę przyrody w lasach
- Co zrobić w lesie gdy…?
- Skrzydlatych mieszkańców lasu
- Świat leśnych zwierząt
- Gospodarkę leśną – na czym polega ?
- Podział powierzchniowy lasu – po co on jest ?

                                                           

Pierwszy przystanek opisuje nam Nadleśnictwo Gidle, jego powierzchnię i podział na obręby leśne. Można również się dowiedzieć jakie siedliska oraz zwierzęta znajdują się na terenie nadleśnictwa. Poznajemy również zasady, którymi należy się kierować podczas leśnych wędrówek.  

 

 

 

Udając się ścieżką w głąb lasu, dochodzimy do  drugiego przystanku,  gdzie z umieszczonej tablicy możemy zebrać garść ciekawostek dotyczących mrówek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przechodząc kawałek dalej docieramy do trzeciego przystanku. Tablica, którą napotkamy pozwala nam na poznanie budowy warstwowej lasu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Docierając do zakrętu napotykamy kolejną, czwartą tablicę edukacyjną. Możemy się z niej dowiedzieć, że las poza funkcją rekreacji i schronienia dla zwierząt, posiada wiele innych ważnych zadań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następny, piąty przystanek na naszej ścieżce edukacyjnej zawiera informacje dotyczące gospodarki łowieckiej. Z tablicy możemy się dowiedzieć, ile gatunków zwierząt żyje w Polskich lasach  i kto jest odpowiedzialny za gospodarkę łowiecką.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na następnym, szóstym przystanku zbierzemy garść  informacji  dotyczących drewna oraz

jego wszechstronnego zastosowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

By dowiedzieć się czegoś o formach ochronach przyrody i o samej ochronie przyrody na terenie naszego Nadleśnictwa, udajemy się dalej do przystanku siódmego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcemy dowiedzieć się jak postąpić, gdy złapie nas burza w lesie, spotkamy jakieś zwierzę lub też ,,złapiemy” kleszcza, to powinniśmy się udać dalej, do ósmego przystanku.

 

 

 

 

 

 

 

Dwa kolejne przystanki pozwalają nam poznanie zwierząt, które możemy spotkać w lesie.
Z dziewiątego przystanku dowiemy się dowiemy się  kilku ciekawostek o ptakach, a z dziesiątego możemy poznać ilość gatunków które występują  w Polsce



 

 

 

 

 

 

Zmierzając do końca naszej ścieżki, dochodzimy do przedostatniego, jedenastego przystanku. To właśnie tutaj możemy dowiedzieć się czym jest gospodarka łowiecka, czemu wycinamy las w danym wieku i dlaczego część drewna pozostaje w lesie do naturalnego rozkładu.

 

 

 

 

 

 

Na końcu naszej ścieżki, przy dwunastym przystanku poznamy temat podziału powierzchniowego lasu. Dowiemy się czemu on służy i jak mogą nam pomóc pomalowane na biało słupki które napotkamy w lesie.